County Road Ff over Rocky Ford Highline Cana
Good Condition60 years old26 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | .8 Mi W Of CR 14 |
| Carries | County Road Ff |
| Crosses | Rocky Ford Highline Cana |
| Coordinates | 38.05433, -103.83697 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 39.7 ft (12.1 m) |
| Max Span | 37.7 ft (11.5 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 88.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 26 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OTFF-13.3-28-45 |