County Road 23 over Timpas Creek
Good Condition29 years old90 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | .6 Mi S Of CR Cc |
| Carries | County Road 23 |
| Crosses | Timpas Creek |
| Coordinates | 38.00289, -103.65586 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 169.9 ft (51.8 m) |
| Max Span | 68.6 ft (20.9 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 512.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 90 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OT23-22-24-125A |