County Road Cc.5 over Rocky Ford Canal
Poor Condition62 years old4 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | .1 Mi E Of CR 22 |
| Carries | County Road Cc.5 |
| Crosses | Rocky Ford Canal |
| Coordinates | 38.01858, -103.67316 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Width | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Area | 45.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OTCC5-21-25-113 |