County Road 22 over Rocky Ford Canal
Fair Condition58 years old133 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | .4 Mi S Of CR Cc |
| Carries | County Road 22 |
| Crosses | Rocky Ford Canal |
| Coordinates | 38.00600, -103.67433 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 27.6 ft (8.4 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 75.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 133 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OT-22-21-25-116 |