County Road Cc over Timpas Creek
Fair Condition51 years old319 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | .5 Mi W Of CR 24 |
| Carries | County Road Cc |
| Crosses | Timpas Creek |
| Coordinates | 38.01114, -103.64650 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 152.6 ft (46.5 m) |
| Max Span | 78.7 ft (24 m) |
| Deck Width | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Area | 385.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 319 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OT-CC-22-25-124 |