County RD 26 (361) over Red Mountain Creek
Fair Condition38 years old417 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Ouray |
| Location | 0.5 Mi. S. Of Ouray |
| Carries | County RD 26 (361) |
| Crosses | Red Mountain Creek |
| Coordinates | 38.01572, -107.67341 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 9 — Foundation above flood level |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 112.5 ft (34.3 m) |
| Max Span | 106.0 ft (32.3 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 319.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 417 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OUR26-0.2-15 |