County Road 3a over Uncompahgre River
Fair Condition37 years old433 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Ouray |
| Location | 2.5 Mi SE Of Ridgway |
| Carries | County Road 3a |
| Crosses | Uncompahgre River |
| Coordinates | 38.11908, -107.73375 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 80.1 ft (24.4 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 226.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 433 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OUR3A-0.7-02A |