County Road 31 over Red Mountain Creek
Good Condition34 years old26 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Ouray |
| Location | 0.7 Mi E US 550 At Mp 83 |
| Carries | County Road 31 |
| Crosses | Red Mountain Creek |
| Coordinates | 37.92083, -107.69857 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 62.3 ft (19 m) |
| Max Span | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Width | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Area | 81.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1992 (reconstructed 2005) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 26 (2022) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OUR31-0.1-08A |