Co RD No. 26 over Sneffels Creek
Good Condition25 years old108 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Ouray |
| Location | 4.7 Mi SW Of Ouray |
| Carries | Co RD No. 26 |
| Crosses | Sneffels Creek |
| Coordinates | 37.97194, -107.72819 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 47.9 ft (14.6 m) |
| Max Span | 43.6 ft (13.3 m) |
| Deck Width | 16.7 ft (5.1 m) |
| Deck Area | 74.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 108 (2022) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OUR26-0.1-13A |