County Road 361 over Weehawken Creek
Fair Condition22 years old407 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Ouray |
| Location | 2.7 Mi SW Of Ouray |
| Carries | County Road 361 |
| Crosses | Weehawken Creek |
| Coordinates | 37.99227, -107.70183 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 75.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 407 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OUR361-2.7-20 |