County Road 26a over Sneffels Creek
Good Condition16 years old9 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Ouray |
| Location | 0.1 Mi S. Of Cr26 |
| Carries | County Road 26a |
| Crosses | Sneffels Creek |
| Coordinates | 37.97504, -107.74576 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 40.4 ft (12.3 m) |
| Max Span | 38.4 ft (11.7 m) |
| Deck Width | 11.5 ft (3.5 m) |
| Deck Area | 43.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9 (2022) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OUR26B-0.0-23 |