County Road 26a over Imogene Creek
Fair Condition16 years old9 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Ouray |
| Location | 2.1 Miles From Cr26 |
| Carries | County Road 26a |
| Crosses | Imogene Creek |
| Coordinates | 37.95356, -107.72508 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 21.7 ft (6.6 m) |
| Max Span | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Width | 11.5 ft (3.5 m) |
| Deck Area | 23.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9 (2022) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OUR26B-2.3-24 |