US 550 Nbnd over Wildlife Crossing
Good Condition4 years old
Location
| State | Colorado |
| County | La Plata |
| Location | 2.3 Mi S Of US 160 |
| Carries | US 550 Nbnd |
| Crosses | Wildlife Crossing |
| Coordinates | 37.19335, -107.84976 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 38.1 ft (11.6 m) |
| Max Span | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Width | 57.7 ft (17.6 m) |
| Deck Area | 204.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2022 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P-05-AS |