Sr-417 Off Ramp over Cr-423 John Young PKWY
Good Condition33 years old3,500 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | Sr-417 SB Off Ramp-sr-423 |
| Carries | Sr-417 Off Ramp |
| Crosses | Cr-423 John Young PKWY |
| Coordinates | 28.37302, -81.42584 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 204.7 ft (62.4 m) |
| Max Span | 202.8 ft (61.8 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 567.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,500 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750432 |