Sr-417 SB over Cr-423 John Yng PKWY
Good Condition33 years old36,000 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | Sr-417 John Young PKWY |
| Carries | Sr-417 SB |
| Crosses | Cr-423 John Yng PKWY |
| Coordinates | 28.37283, -81.42583 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 205.1 ft (62.5 m) |
| Max Span | 203.1 ft (61.9 m) |
| Deck Width | 67.6 ft (20.6 m) |
| Deck Area | 1287.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1993 (reconstructed 2023) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 36,000 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750430 |