Sr-417 NB over Rhode Island Woods
Fair Condition33 years old31,500 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | Sr-417nb - Rhode Isl. Wds |
| Carries | Sr-417 NB |
| Crosses | Rhode Island Woods |
| Coordinates | 28.36864, -81.34774 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 80.1 ft (24.4 m) |
| Max Span | 78.1 ft (23.8 m) |
| Deck Width | 90.6 ft (27.6 m) |
| Deck Area | 673.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1993 (reconstructed 2024) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 31,500 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750448 |