Sr-417 over Wyndham Lakes BLVD
Fair Condition34 years old31,500 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | Sr-417sb-wyndham Lakes Bl |
| Carries | Sr-417 |
| Crosses | Wyndham Lakes BLVD |
| Coordinates | 28.36731, -81.32544 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 96.1 ft (29.3 m) |
| Max Span | 94.2 ft (28.7 m) |
| Deck Width | 87.6 ft (26.7 m) |
| Deck Area | 782.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1992 (reconstructed 2024) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 31,500 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750472 |