Sr-417 SB Ramp over Boggy Creek
Good Condition34 years old6,800 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | Sr-417sb On Ramp-boggy Ck |
| Carries | Sr-417 SB Ramp |
| Crosses | Boggy Creek |
| Coordinates | 28.36948, -81.31097 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 242.1 ft (73.8 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 679.0 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,800 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750449 |