Sr-417 over Cr-527a Boggy Creek Road
Fair Condition34 years old31,500 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | Sr-417nb-boggy Creek Road |
| Carries | Sr-417 |
| Crosses | Cr-527a Boggy Creek Road |
| Coordinates | 28.36918, -81.30933 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 137.8 ft (42 m) |
| Max Span | 136.8 ft (41.7 m) |
| Deck Width | 63.6 ft (19.4 m) |
| Deck Area | 814.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1992 (reconstructed 2023) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 31,500 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750454 |