Sr-417 Off Ramp over Boggy Creek
Fair Condition34 years old2,600 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | Sr417nb Off Ramp-boggy Ck |
| Carries | Sr-417 Off Ramp |
| Crosses | Boggy Creek |
| Coordinates | 28.36833, -81.31142 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 253.9 ft (77.4 m) |
| Max Span | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 1013.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,600 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750452 |