Sr-417 over Boggy Creek
Good Condition34 years old31,500 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | Sr-417 SB - Boggy Creek |
| Carries | Sr-417 |
| Crosses | Boggy Creek |
| Coordinates | 28.36908, -81.31103 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 341.9 ft (104.2 m) |
| Max Span | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Width | 67.3 ft (20.5 m) |
| Deck Area | 2136.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1992 (reconstructed 2024) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 31,500 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750450 |