Johns Road over Sr-451
Good Condition27 years old2,100 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | 0.9mi. South Of Us-441 |
| Carries | Johns Road |
| Crosses | Sr-451 |
| Coordinates | 28.67064, -81.52635 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 206.7 ft (63 m) |
| Max Span | 102.4 ft (31.2 m) |
| Deck Width | 39.7 ft (12.1 m) |
| Deck Area | 762.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,100 (2023) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750504 |