Sr-451 NB over Florida Central Rr
Fair Condition26 years old7,800 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | 0.05mi S Of Us-441 |
| Carries | Sr-451 NB |
| Crosses | Florida Central Rr |
| Coordinates | 28.68189, -81.52759 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 142.1 ft (43.3 m) |
| Max Span | 66.9 ft (20.4 m) |
| Deck Width | 99.1 ft (30.2 m) |
| Deck Area | 1307.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2000 (reconstructed 2009) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,800 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750508 |