Sr-451 SB over Florida Central Rr
Fair Condition26 years old2,500 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | Sr-451 - Fla Central Rr |
| Carries | Sr-451 SB |
| Crosses | Florida Central Rr |
| Coordinates | 28.68242, -81.52842 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 145.0 ft (44.2 m) |
| Max Span | 66.9 ft (20.4 m) |
| Deck Width | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Area | 632.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,500 (2023) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750507 |