Sr-451 SB over Marshall Lake Road
Fair Condition26 years old3,900 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | 0.4 Mi South Of Us-441 |
| Carries | Sr-451 SB |
| Crosses | Marshall Lake Road |
| Coordinates | 28.67671, -81.52771 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 72.2 ft (22 m) |
| Max Span | 70.2 ft (21.4 m) |
| Deck Width | 66.9 ft (20.4 m) |
| Deck Area | 448.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,900 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750505 |