Sr-429 NB over Stoneybrook West PKWY
Good Condition24 years old29,750 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | 2 Mi S Of Sr-91 |
| Carries | Sr-429 NB |
| Crosses | Stoneybrook West PKWY |
| Coordinates | 28.52591, -81.57355 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 228.3 ft (69.6 m) |
| Max Span | 117.1 ft (35.7 m) |
| Deck Width | 79.4 ft (24.2 m) |
| Deck Area | 1684.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2002 (reconstructed 2023) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 29,750 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750540 |