Sr-429 NB over Warrior Road
Good Condition24 years old37,250 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | Sr-429-warrior Road |
| Carries | Sr-429 NB |
| Crosses | Warrior Road |
| Coordinates | 28.53804, -81.55685 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 132.5 ft (40.4 m) |
| Max Span | 130.6 ft (39.8 m) |
| Deck Width | 98.4 ft (30 m) |
| Deck Area | 1,212 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2002 (reconstructed 2024) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 37,250 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750544 |