Sr-429 NB over Pedestrian Walkway
Good Condition24 years old37,250 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | Sr-429-ped Walkway |
| Carries | Sr-429 NB |
| Crosses | Pedestrian Walkway |
| Coordinates | 28.53512, -81.55731 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 79.4 ft (24.2 m) |
| Deck Area | 237.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2002 (reconstructed 2024) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 37,250 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750542 |