Sr-429 NB over Cr-535
Good Condition21 years old29,750 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | 3 Mi. South Of Turnpike |
| Carries | Sr-429 NB |
| Crosses | Cr-535 |
| Coordinates | 28.51756, -81.58590 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 164.7 ft (50.2 m) |
| Max Span | 162.7 ft (49.6 m) |
| Deck Width | 67.6 ft (20.6 m) |
| Deck Area | 1034.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2005 (reconstructed 2023) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 29,750 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 9 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750538 |