SH 55 over Uprr
Good Condition20 years old49,000 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | In Nampa |
| Carries | SH 55 |
| Crosses | Uprr |
| Coordinates | 43.60754, -116.59978 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 96.1 ft (29.3 m) |
| Max Span | 92.8 ft (28.3 m) |
| Deck Width | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Area | 802.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 49,000 (2023) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 222 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000014722 |