I 84 Off Ramp over Drainage Run Off
Good Condition20 years old7,500 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | In Nampa |
| Carries | I 84 Off Ramp |
| Crosses | Drainage Run Off |
| Coordinates | 43.60940, -116.59817 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 132.9 ft (40.5 m) |
| Max Span | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 388.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,500 (2023) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 221 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000014723 |