SH 55 over Indian Creek
Good Condition20 years old36,000 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | In Nampa |
| Carries | SH 55 |
| Crosses | Indian Creek |
| Coordinates | 43.60831, -116.59878 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 257.9 ft (78.6 m) |
| Max Span | 118.1 ft (36 m) |
| Deck Width | 84.3 ft (25.7 m) |
| Deck Area | 2020.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 36,000 (2023) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 222 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000014724 |