I 84 On Ramp over Indian Creek
Fair Condition20 years old15,500 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | In Nampa |
| Carries | I 84 On Ramp |
| Crosses | Indian Creek |
| Coordinates | 43.60822, -116.59861 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 318.9 ft (97.2 m) |
| Max Span | 111.9 ft (34.1 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 933.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,500 (2023) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 221 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000014727 |