Stc 3874;stafford over Notus Canal
Good Condition4 years old230 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 1.2 N. 2.4 E. Notus |
| Carries | Stc 3874;stafford |
| Crosses | Notus Canal |
| Coordinates | 43.74175, -116.75309 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Area | 120.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2022 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 230 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027116 |