Stc 3869;conway RD over Farmers Coop Sebree Cnl
Fair Condition50 years old960 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 1.0 N. 0.3 E. Notus |
| Carries | Stc 3869;conway RD |
| Crosses | Farmers Coop Sebree Cnl |
| Coordinates | 43.73811, -116.79275 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 35.1 ft (10.7 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 104.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 960 (2023) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027515 |