Sma3735;prple Sage over Sebree Canal
Fair Condition44 years old440 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 0.7 N. 0.9 E. Notus |
| Carries | Sma3735;prple Sage |
| Crosses | Sebree Canal |
| Coordinates | 43.73452, -116.78134 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 92.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 440 (2023) |
| Truck Traffic | 38% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027125 |