Sma 7733;kimball A over Indian Creek
Poor Condition93 years old2,000 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | In Caldwell;s.kimball AVE |
| Carries | Sma 7733;kimball A |
| Crosses | Indian Creek |
| Coordinates | 43.66500, -116.68886 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 39.0 ft (11.9 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 137.5 ft (41.9 m) |
| Deck Area | 498.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1933 (reconstructed 2008) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,000 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027610 |