S. 9th Avenue over Indian Creek
Fair Condition58 years old750 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | In Caldwell;s.9th AVE |
| Carries | S. 9th Avenue |
| Crosses | Indian Creek |
| Coordinates | 43.66450, -116.68753 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 39.0 ft (11.9 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 80.7 ft (24.6 m) |
| Deck Area | 292.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 750 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027615 |