Washington ST over Rr - Up
Poor Condition65 years old16,400 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Lake |
| Location | 0.1 M E Of US 41 |
| Carries | Washington ST |
| Crosses | Rr - Up |
| Coordinates | 42.35956, -87.89163 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 169.9 ft (51.8 m) |
| Max Span | 61.0 ft (18.6 m) |
| Deck Width | 80.4 ft (24.5 m) |
| Deck Area | 1269.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1961 (reconstructed 2023) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16,400 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 049009700000000 |