Washington ST over US 41
Fair Condition65 years old16,400 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Lake |
| Location | 1 M S Of Il 132 |
| Carries | Washington ST |
| Crosses | US 41 |
| Coordinates | 42.35959, -87.89597 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 206.0 ft (62.8 m) |
| Max Span | 64.0 ft (19.5 m) |
| Deck Width | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Area | 1262.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1961 (reconstructed 1996) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16,400 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 049001600000000 |