Tr 101 over Spoon River
Fair Condition41 years old200 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stark |
| Location | NE Cor-26-t13nr6e |
| Carries | Tr 101 |
| Crosses | Spoon River |
| Coordinates | 41.09056, -89.77626 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 175.9 ft (53.6 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 455.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (2023) |
| Truck Traffic | 24% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 088540500000000 |