Ch 10 over Spoon River
Fair Condition45 years old250 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stark |
| Location | Ctr-14-t12nr6e |
| Carries | Ch 10 |
| Crosses | Spoon River |
| Coordinates | 41.02703, -89.78274 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 186.0 ft (56.7 m) |
| Max Span | 71.9 ft (21.9 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 516.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 250 (2023) |
| Truck Traffic | 27% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 088331000000000 |