Ill 91 over Mud Run CR
Fair Condition26 years old1,650 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stark |
| Location | 5 Mi N Princeville |
| Carries | Ill 91 |
| Crosses | Mud Run CR |
| Coordinates | 40.99492, -89.75444 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 103.0 ft (31.4 m) |
| Max Span | 100.4 ft (30.6 m) |
| Deck Width | 39.4 ft (12 m) |
| Deck Area | 376.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,650 (2023) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 088002300000000 |