Ch 3 (fas 373) over Mud Creek
Fair Condition86 years old75 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stark |
| Location | Ctr-25-t12nr6e |
| Carries | Ch 3 (fas 373) |
| Crosses | Mud Creek |
| Coordinates | 40.99614, -89.76398 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 117.1 ft (35.7 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 274.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1940 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 75 (2023) |
| Truck Traffic | 31% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 088310300000000 |