Ch 8 over Spoon River
Fair Condition71 years old100 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stark |
| Location | Nw-10-t14nr6e |
| Carries | Ch 8 |
| Crosses | Spoon River |
| Coordinates | 41.22134, -89.80614 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 100.1 ft (30.5 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 259.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1955 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2023) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 088310800000000 |