Ch 14 over Stream
Good Condition72 years old100 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stark |
| Location | SE Cor-8-t14nr6e |
| Carries | Ch 14 |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 41.21105, -89.83020 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Area | 62.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1954 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2023) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 088311400000000 |