Tr 13 over Spoon River
Good Condition126 years old25 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stark |
| Location | Se-9-t14nr6e |
| Carries | Tr 13 |
| Crosses | Spoon River |
| Coordinates | 41.20704, -89.81572 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 55.1 ft (16.8 m) |
| Max Span | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 124.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1900 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 088440800000000 |