Osceola Road over Spoon River Trib
Fair Condition18 years old75 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stark |
| Location | 0.8 Mi N Of Ill 93 |
| Carries | Osceola Road |
| Crosses | Spoon River Trib |
| Coordinates | 41.19164, -89.78233 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 64.0 ft (19.5 m) |
| Max Span | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 191.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2008 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 75 (2023) |
| Truck Traffic | 23% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 088002900000000 |