Fap 505 - Il 75 over Currier Creek
Good Condition35 years old2,700 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stephenson |
| Location | East Edge Freeport |
| Carries | Fap 505 - Il 75 |
| Crosses | Currier Creek |
| Coordinates | 42.30422, -89.59822 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 10.5 ft (3.2 m) |
| Deck Width | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Area | 140.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,700 (2023) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2022 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 089201000000000 |