Il 75 over Drainage
Good Condition4 years old2,300 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stephenson |
| Location | .24 Mi E Of Tower RD |
| Carries | Il 75 |
| Crosses | Drainage |
| Coordinates | 42.30515, -89.58758 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 26.6 ft (8.1 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Width | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Area | 148.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2022 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,300 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 089120200000000 |